Co nowego?

07.12

« powrót do aktualności

29.11.2012 Ugruntowanie zmiany w Koszalinie

Szanowni Państwo, w dniu 29 listopada 2012 r. odbyła się trzecia z konferencji w ramach realizowanego przez nas projektu. Wzięli w niej udział przedstawiciele firm szkoleniowo-doradczych, przedstawiciele instytucji rynku pracy, a także przedsiębiorcy i pracownicy przedsiębiorstw z Koszalina i okolic. Przybyłych gości powitał właściciel firmy Teichert & Partners Psychologia i Biznes - Hubert Teichert. Cele projektu przedstawiła Agnieszka Ekman-Mazurek, koordynator działu projektów w T & P, Paweł Roszkowski, specjalista ds. szkoleń, omówił agendę spotkania.

Spośród zaproszonych specjalistów jako pierwsza wygłosiła swój wykład Anna Kornacka,  prezeska Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego LEWIATAN, pt. „Rewolucja czy ewolucja?”.  Omówione zostały fazy zmiany, ze szczególnym uwzględnieniem fazy PRÓB, która poprzedza fazę ADAPTACJI. Dopiero w tej ostatniej dochodzi do osiągnięcia optymalnej efektywności przeprowadzanej zmiany. W panelu dyskusyjnym nawiązano do badań na temat innowacyjności, przeprowadzonych przez PKPP Lewiatan. Ekspertka przytoczyła też opracowania statystyczne w odniesieniu do postaw ludzi w sytuacji zmian. Według nich jedynie 2,5% pracowników to innowatorzy, którzy wykazują potrzebę i chęć inicjowania zmian. Pozostałe typy postaw to wcześni adaptatorzy (13,5%), wczesna i późna większość (po 34%) oraz tzw. spóźnieni - osoby bardzo oporujące na zmiany (16%).

Drugie wystąpienie przygotował Łukasz Kowalik, szef marketingu na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie Intel, poruszając zagadnienia oporu w czasie zmian oraz przedstawiając sposoby radzenia sobie z nim, w wystąpieniu „Co teraz i co dalej? Utrwalenie zmiany”. Na przykładzie swoich doświadczeń ze współpracy z teamem BMW Sauber podkreślił znaczenie zaangażowania członków zespołu w procesy nie tylko realizowania zmian, ale też ich inicjowania. Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć krótki filmik, w który Robert Kubica opowiadał o ścieżkach współpracy w zespole.

Po przerwie kawowej, swoje wystąpienie pt. „Metamorfoza czy transformacja - czyli trudne nowego początki” zaprezentowała Berenika Gocłowska, doświadczona trenerka i menedżerka, którym podsumowała zagadnienia stosowania szkoleń i doradztwa w trakcie wprowadzania oraz ugruntowania zmiany w zespole i organizacji.

Czwartkowe spotkanie w Multikinie w C.H. Atrium zakończył panel towarzyski z poczęstunkiem, umożliwiający wymianę kontaktów biznesowych, jak i podzielenie się swoimi przemyśleniami na temat wystąpień oraz rozmów prowadzonych we wcześniejszej części dnia.

Zdjęcia ze spotkania: http://projektkompas.pl/galeria

Projekt "Doradztwo i szkolenia kompasem w czasie zmian" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
"Człowiek - najlepsza inwestycja"

Projekt i wykonanie: Virtual People